Vsi imamo tistega prijatelja, ko po teku ali katerem koli drugem športu, teče domov, da »napolni svoje elektrolite«. Če ste se kdaj spraševali, kaj to sploh pomeni, potem ste danes prišli na pravo mesto.
Začnimo z osnovami. Vsi vemo, da poterbujemo elektrolite in da so nekako povezani s hidracijo in osnovnimi človeškimi funkcijami. Mnogi med nami imamo tudi nekakšno kognitivno povezavo med elektroliti, ekstremnimi oblikami vadbe in pijačo modre barve.
Kaj še lahko vemo o teh mineralih?
Po mnenju strokovnjakov za prehrano in zdravnikov veliko.
Elektrolit je krovni izraz za delce, ki nosijo pozitivni ali negativni električni naboj. V prehrani se izraz nanaša na ključne minerale, ki jih najdemo v krvi, znoju in urinu. Ko se ti minerali raztopijo v tekočini, tvorijo elektrolite – pozitivne ali negativne ione, ki se uporabljajo v presnovnih procesih.
Hitra dejstva o elektrolitih:
- – Elektroliti so ključnega pomena za normalno delovanje človeškega telesa,
- – Sadje in zelenjava sta dobra vira elektrolitov,
- – Pogosti elektroliti so natrij, kalij, kalcij in bikarbonat,
- – Simptomi elektrolitskega neravnovesja lahko vključujejo trzanje, šibkost ter napade in motnje srčnega ritma,
- – Starejši odrasli so še posebej izpostavljeni neravnovesju elektrolitov.
Elektroliti uravnavajo delovanje živcev in mišic, hidrirajo telo, uravnavajo kislost in tlak v krvi ter pomagajo pri obnovi poškodovanega tkiva. Mišice in nevroni se včasih imenujejo tudi »električna tkiva« telesa. Zanašajo se na gibanje elektrolitov skozi tekočino znotraj, zunaj ali med celicami.
Ali so elektrolitski napitki najboljši vir elektrolitov v prehrani?
NE! Najboljši vir elektrolitov je zdrava prehrana, bogata s polnovrednimi živili, sadjem in zelenjavo. Za blago dehidracijo pa sta lahko v pomoč zmeraj sadni sok in čaj.
Eni bolj, drugi manj
Vse kar povzroča prekomerno izgubo tekočine – na primer znojenje, driska, bruhanje, uriniranje, dehidracija, nekatera bolezenska stanja in uporaba nekaterih zdravil – lahko povzroči tveganje za izgubo elektrolitov.
Torej, če vadite, verjetno to pomeni, da bi morali povečati vnos elektrolitov. No, ne ravno. Res je, da kdor intenzivno vadi in se znoji, izgublja elektrolite. Toda to ne pomeni, da jih morate dopolnjevati. Redna vadba namreč ne sme opravičevati uživanja elektrolitskih športnih pijač. Večino treningov lahko ‘preživimo’ tako, da ostanemo hidrirani že čez dan ter v času treninga v telo prav tako vnašamo tekočino.
Če mislite, da vam primanjkuje elektrolitov, potem bodite pozorni na simptome, kot so utrujenost, nizek krvni tlak in mišični krči.
Prav tako pa bodite pozorni, saj se bodo spefični simptomi razlikovali glede na mineral, ki vam primanjkuje. Za pomanjkanje kalija so lahko zmedenost, razdražljivost, šibkost, srčne motnje in težave s krčenjem živcev in mišic.
Katera hrana, nam pomaga vzdrževati elektrolite v telesu v optimali?
- – Banane,
- – Špinača,
- – Jajca,
- – Rozine,
- – Kokosova voda,
- – Rdeča pesa,
- – Arašidi,
- – Krompir,
- – Ohrovt,
- – Rjavi riž.